John Lee Hooker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Lee Hooker
Background information
Lindi22 gusht 1917
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Clarksdale, Mississippi
Vdiq2 qershor 2001
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Los Altos, Kaliforni
ZhanretBlues, Electric Blues, Delta Blues, Country Blues, Detroit Blues
Kitarist
Këngëtar
Autor
Instrument(et)Kitare
Vitet aktik19482001
LabeliChess Records
Websitewww.johnleehooker.com

John Lee Hooker lindi më 22 gusht 1917Clarksdale, Mississippi; vdiq në 2 qershor 2001Los Altos, Kaliforni. Ishte një këngëtar, kitarist dhe autor i madh i muzikës blues (lexo Bluz) dhe një nga exponentët më të mëdhenjë të saj. Karakteristikat e muzikës së tij ishin Blues i folur (ang. Talking blues), Delta blues, boogie. Këngët e tij më të njohura janë "Boogie Chillen" dhe "Boom Boom".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Lee Hooker lindi më 22 gusht 1917Coahoma County, afër Clarksdale, në Mississippi. Ishte djali i njëmbëdhjetë i William Hooker dhe Minnie Ramsey.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1948-1954 - Original Folk Blues (released on United)
 • 1959 - How Long Blues (released on United)
 • 1959 - I'm John Lee Hooker (Vee Jay Records)
 • 1959 - The Folk Blues of John Lee Hooker (Riverside)
 • 1959 - Burning Hell (Riverside)
 • 1960 - Travelin' (Vee Jay Records)
 • 1960 - That's My Story (Riverside)
 • 1960 - House Of The Blues
 • 1960 - Blues Man
 • 1960 - I'm John Lee Hooker
 • 1961 - John Lee Hooker Sings The Blues
 • 1961 - Plays And Sings The Blues
 • 1961 - The Folk Lore of John Lee Hooker
 • 1962 - Burnin'
 • 1962 - Drifting the Blues
 • 1962 - The Blues
 • 1962 - Tupelo Blues
 • 1963 - Don't Turn Me from Your Door: John Lee Hooker Sings His Blues
 • 1964 - Burning Hell
 • 1964 - Great Blues Sounds
 • 1964 - I Want to Shout the Blues
 • 1964 - The Big Soul of John Lee Hooker
 • 1964 - The Great John Lee Hooker (Japan only)
 • 1965 - Hooker & The Hogs
 • 1966 - It Serves You Right to Suffer
 • 1966 - The Real Folk Blues
 • 1967 - Live at Cafè Au Go-Go
 • 1968 - Hooked on Blues
 • 1969 - Get Back Home
 • 1969 - If You Miss'Im I Got'Im
 • 1969 - Simply The Truth
 • 1969 - That's Where It's At!
 • 1969 - Get Back Home (First Issue)
 • 1970 - If You Miss 'Im...I Got 'Im
 • 1970 - John Lee Hooker on the Waterfront
 • 1970 - Moanin' and Stompin' Blues
 • 1971 - Endless Boogie
 • 1971 - Goin' Down Highway 51
 • 1971 - Half A Stranger
 • 1971 - Hooker 'N' Heat/Infinite boogie
 • 1971 - I Feel Good
 • 1971 - Never Get Out Of These Blues Alive
 • 1972 - Detroit Special
 • 1972 - Live At Soledad Prison
 • 1973 - Born In Mississippi, Raised Up In Tennessee
 • 1974 - Free Beer And Chicken
 • 1974 - Mad Man Blues
 • 1976 - Alone
 • 1976 - In Person
 • 1977 - Black Snake
 • 1977 - Dusty Road
 • 1978 - The Cream
 • 1979 - Sad And Lonesome
 • 1980 - Everybody Rockin'
 • 1980 - Sittin' Here Thinkin'
 • 1981 - Hooker 'n' Heat (Recorded Live at the Fox Venice Theatre)
 • 1986 - Jealous
 • 1988 - Trouble Blues
 • 1989 - Highway Of Blues
 • 1989 - John Lee Hooker's 40th Anniversary Album
 • 1989 - The Detroit Lion
 • 1989 - The Healer
 • 1990 - The Hot Spot (Featuring Miles Davis)
 • 1990 - Don't You Remember Me
 • 1991 - More Real Folk Blues: The Missing Album
 • 1991 - Mr. Lucky
 • 1992 - Boom Boom
 • 1992 - This Is Hip
 • 1992 - Urban Blues
 • 1993 - Nothing But The Blues
 • 1994 - King of the Boogie
 • 1994 - Original Folk Blues...Plus
 • 1994 - Dimples (Classic Blues)
 • 1995 - Alternative Boogie: Early Studio Recordings, 1948-1952
 • 1995 - Chill Out
 • 1995 - Whiskey & Wimmen
 • 1995 - Blues for Big Town
 • 1996 - Moanin' the Blues (Eclipse)
 • 1996 - Alone: The First Concert
 • 1997 - Don't Look Back
 • 1997 - Alone: The Second Concert
 • 1998 - Black Man Blues
 • 2000 - On Campus
 • 2001 - Concert at Newport
 • 2001 - The Cream (Re-issue)
 • 2001 - The Real Blues: Live in Houston 1979
 • 2002 - Live at Newport
 • 2003 - Face to Face
 • 2003 - Burning Hell (Our World)
 • 2003 - Rock With Me
 • 2004 - Jack O' Diamonds: The 1949 Recordings