Jump to content

Jim Belushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga James Belushi)
James (Jim) Belushi
Skeda:Jim Belushi.jpg
U lind në15 qershor 1954
Vdiqjeton
jeton
ProfesioniStampa:Aktor

James Adam Belushi (lexo: Xhejms Belushi) ose Jim Belushi (lexo: Xhim Belushi), lindi më 15 qershor të vitit 1954Çikago (Ilinois), është aktor amerikan i kinematografisë, teatrit dhe televizionit me prejardhje shiqptare. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijërinë e rininë i kaloi në Veaton (Ilinois). Është fëmija i tretë nga katër fëmijët e Adam dhe Agnesë Belushit. Babai i tij, Adami, emigroi në SHBA, duke lënë vendlindjen fshatin Qytezë në vitin 1934 në moshën 15 vjeçare. Ndërsa nëna e tij, Agnes Belushi, lindi në SHBA, bijë e një emigranti shqiptar. Vëllai i tij më i madh ishte John Belushi (lexo; Xhon Belushi), po ashtu aktor i famshëm i skenës së Hollivudit dhe shoqërisë në SHBA.

Belushi studioi në universitetin e Ilinoit të quajtur Southern Illinois University Carbondale dhe u specializua në degët e Artit: Të shprehurit dhe Teatri.

Paraqitja në skenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1977 deri më 1980-in, Xhimi punoi së bashku me grupin teatror të Çikagos të quajtur: The Second City. Gjatë kësaj periudhe prezantohet si deputant në televizion më 1978-ën, në :Who's Watching the Kids po ashtu kishte disa pjesëza në serinë: Brian De Palma's The Fury.

Roli i tij i parë i gjatë ishte në filmin: Michael Mann's Thief (1981). Që nga 1983 deri më 1985, shkroi dhe mori pjesë në programin e mbrëmjes së shtunës:Saturday Night Live. Kulmin e famës së tij, drejt rolit kryesor e arriti me rolet ndihmëse në: About Last Night dhe Salvador (të dy më 1986). Luajti role në filmat:Real Men (1987), The Principal (1987), Red Heat (1988), K-9 (1989), Taking Care of Business (1990), Mr. Destiny (1990), Royce (1994), Retroactive (1997).

Po ashtu Xhimi, punoi në filmat vizatimor. Një ndër sinkronizimet, është edhe ai në filmin vizatimor Geppetto, një version i filmit artistik Pinokio (org.:Pinocchio).

Është martuar tri herë, dhe ka tre fëmijë. Tani gjendet në mardhënje bashkëshortore me Jennifer Sloan, i kurorëzuar më 2 maj 1998.

Sipas prezantimeve të tij në skenën e shoqërisë amerikane, dhe në përgjithësi me intervistat e tij, ai mburret me prejardhjen e tij. Në një intervistë të dhënë ZDF (Radio Televizion Shtetëror Gjerman), ai flet me kënaqësi për vizitën e fundit të tij me të atin në vendlindje. Ai thotë se "kur, isha në vendlindjen e babait, nga të gjitha anët shikoja si në pasqyrë, figurën time, të gjithë më dukeshin të njëjtë si unë".[2]

Në vitin 2001 Xhimi luan në serialin According to Jim rolin kryesore me Courtney Thorne-Smith.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shenime
1979 Working Stiffs Ernie O'Rourke 9 episodes
1981 Thief Barry
1983 Trading Places Harvey
1983-1985 Saturday Night Live Various 33 episodes
1985 The Man with One Red Shoe Morris
1986 Little Shop of Horrors Patrick
Salvador Doctor Rock
Jumpin' Jack Flash Cab driver, police officer, Sperry repair man
About Last Night... Bernie Litgo
1987 The Principal Rick Latimer
Real Men Nick Pirandello
1988 Red Heat Det. Sgt. Art Ridzic (Ridžić)
1989 K-9 Detective Michael Dooley
Homer and Eddie Homer Lanza
Who's Harry Crumb? Man on Bus uncredited
1990 Taking Care of Business Jimmy Dworski
Mr. Destiny Larry Joseph Burrows
Masters of Menace Gypsy
Dimenticare Palermo Carmine Bonavia
Wedding Band Reverend
1991 Curly Sue Bill Dancer
Diary of a Hitman Shandy
Only the Lonely Salvatore Buonarte
Abraxas, Guardian of the Universe Principal Latimer ROB QIRE
1992 Traces of Red Jack Dobson
Once Upon A Crime Neil
1993 Wild Palms Harry Wyckoff (mini-series)
Last Action Hero Himself
1994 Royce Shane Royce Television
1995 Sahara Sergeant Joe Gunn Television
Canadian Bacon Charles Jackal
Separate Lives Tom Beckwith
Gargoyles Fang 3 episodes, 1995-1996
The Pebble and the Penguin Rocko Voice
Destiny Turns on the Radio Tuerto
Irving Gay Vampire #2
1996 Jingle All the Way Mall Santa
Race the Sun Frank Machi
Gold in the Streets Mario
Pinky and the Brain Additional voices 3 episodes
Mighty Ducks Phil Palmfeather 3 episodes
Hey Arnold! Coach Wittenberg 4 episodes, 1996-1999
1997 Gang Related Frank Divinci Alongside Tupac Amaru Shakur
Retroactive Frank Time travel
Living in Peril Harrison/Oliver
Disney's Bad Baby Dad Voice
Total Security Steve Wegman 13 episodes
1998 Overnight Delivery Overnight Delivery Boss scenes deleted
1999 Angel's Dance Stevie 'The Rose' Rosellini
Made Men Bill "The Mouth" Manucci
K-911 Detective Michael Dooley Video
My Neighbors the Yamadas Takashi voice: English version
The Florentine Billy Belasco
2000 Return to Me Joe Dayton
2001 Joe Somebody Chuck Scarett
According to Jim Jim 170 episodes, 2001-2008
2002 Snow Dogs Demon Voice
Pinocchio The Farmer (English voice)
K-9: P.I. Detective Michael Dooley
2003 Easy Six Elvis
2004 DysEnchanted Doctor (The Shrink)
Less Than Perfect Eddie Smirkoff
2005 Hoodwinked! Woodsman Voice
2006 The Wild Benny Voice
Behind the Smile Jeffrey Stone
2007 Underdog Dan Unger (Father)
Once Upon a Christmas Village Santa Claus Voice
2008 Scooby-Doo and the Goblin King Goblin Voice
2009 Dorothy of Oz The Cowardly Lion Voice (filming)
2010 The Ghost TBA

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Madre Teresa, Anna Oxa e John Belushi: i piu' famosi dal Paese delle Aquile". Corriere della Sera. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2013. Marrë më 11 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ ZDF - intervistë me Xhim Belushin

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]