Qyteza (fshat)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to searchDisambig.svg Ky artikull është për një fshat në rrethin e Devollit, Shqipëri. Për përdorime të tjera të termit, shih Qyteza (kthjellim)
Qyteza
Fshat
Qyteza is located in Shqipëria
Qyteza
Qyteza
Qyteza (Shqipëria)

Koordinatat:40°29′51″V 20°53′41″L / 40.4975°V 20.8947°L / 40.4975; 20.8947Koordinatat: 40°29′51″V 20°53′41″L / 40.4975°V 20.8947°L / 40.4975; 20.8947

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Korçës
Rrethi: Rrethi i Devollit
Komuna: Komuna Miras
Targat e automjeteve: DV
Përdorimi i stampës

Qyteza është një fshatkomunën Mirasrrethin e DevollitShqipërisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Qyteza u formua në fund të shekullit të XVII, në një nga momentet më të vështira që po kalonte Shqipëria, për të mos u asimiluar si komb nga Perandoria Osmane. Emigrimi- Shumë banorë të u shpërngulën nga vendlindja e tyre dhe formuan banime provizore përreth kodrave të fshatit të sotëm, gjurmët e të cilëve gjënden në Cërkven (sl:Kishë), Fshati i Prishur e gjetkë.

Qyteza e Devollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etnosi-Qyteza e Devollit është shembulli tipik i fshatit të vogël shqiptar, e cila ruajti të paprekur nga brezi në brez kulturën, gjuhën, zakonet dhe dha kontributin e saj në rang kombëtar e ndërkombëtar. Ajo i qëndroi gjithmonë besnik interesave të kombit për liri e demokraci. Megjithëse të ngulitur në mes malesh dhe larg qendrave kryesore, qytezarët ju përgjigjën në çdo kohë me pjekuri e largpamësi kërkesave të kohës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Qytezes përkrahën ngaRilindja Kombëtare, dërguan përfaqësues në Kongresi i Manastirit për formimin e alfabetit shqip, hapën shkollën shqipe, e dyta mbas Mësonjëtores së Pare të Korçës, përkrahën Revolucionin e qershorit dhe qeverinë demokratike të Fan Nolit, mbështeten lëvizjen antifashiste Nac-Cl.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • |Arkivi|Qyteza