Vidohova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Vidohova
Noimage.png
Emri: Sinicë
Qarku: Korçë
Rethi: Devoll
Komuna: Komuna Miras
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Vidohova është një fshat në Rrethin e DevollitShqipëri.

Vidohova është fshati me histori më të pasur në rrethin e Devollit. Vidohova shtrihet në juglindje të Shqipërisë në kufi me Greqinë. E dëgjuar në mbarë vendin për betejat e mëdha që janë bërë, siç janë provokacionet e 2 gushtit të vitit 1949 (tre batalione të ushtrisë kombëtare greke dhe të ndihmuara nga aviacioni dhe artileria, nisën sulmin në brendësi të territorit shqiptar). Buletini zyrtar shqiptar bënte fjalë për qindra ushtarë grekë të vrarë e të plagosur. Luftimet vazhduan për 12 ditë radhazi, ku mbetën të vrarë 6 ushtarë shqiptarë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]