Jump to content

New Order

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
New Order
LabeliFactory, London, Qwest, Warner Bros., Reprise

New Order është një bend post-punk/alternative dance anglez i formuar në vitin 1980 nga Bernard Sumner (vokal, kitarë, sintisajzer), Peter Hook (bas, vokal përcjellës, bateri elektronike) dhe Stephen Morris (bateri dhe sintisajzer). Bendi u formua nga anëtarët e Joy Division, pas vetëvrasjes së vokalistit Ian Curtis. Shumë shpejtë atyre iu bashkangjit sintisajzeristi\kitaristi Gillian Gilbert.

New Order përzinë post-punk-un me electronic dance, dhe u bënë një ndër bendet më të admiruara të viteve 1980. Bendi filloi të interesohet në muzikën dance pas vizitave që ia bëri skenës së klubeve të New York City-t në fillimin e viteve 1980. Në hitin i vitit 1993 "Blue Monday", bendi përqafoi plotësisht muzikën dance dhe sintisajzerët. New Order qenë bendi më i rëndësishëm i kompanisë Factory Records dhe vendimet e tyre respektoheshin jashtëzakonisht nga kjo kompani. Bendi admirohet nga fansat, kritikët dhe muzikantët tjerë për shkak të influencës së fortë në skenat e alternative rock-ut dhe dance muzikës gjatë 25 viteve të fundit.

New Order pauzoi së veprusari gjatë viteve 1993 - 1998, gjatë së cilës kohë anëtarët e bendit morrën pjesë në projekte të ndryshme anësore. Bendi u riaktivizua në vitin 1998, dhe në vitin 2001 e lancoi albumin Get Ready. Në vitin 2005 Phil Cunningham e zëvendësoi Gillian Gilbert-in, i cili e la bendin për shkak të detyrimeve familjare. Në korrik të vitit 2007, Peter Hook tha se ai dhe Bernard Sumner nuk kanë plane për të punuar së bashku në të ardhmen.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • NewOrder.cc - faqja zyrtare e mirëmbajtur nga kompania e bendit
  • New Order Online - faqja gjysëm-zyrtare dhe websajti më i madh i New Order, i mbështetur nga bendi