Dire Straits

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Dire Straits në vitin 1985

Dire Straits është emri i një grupi muzikor rok nga Anglia, themeluar në vitin 1977 nga Mark Knopfler (kitarist, këngëtar dhe autor i të gjitha këngëve), dhe i vëllai David Knopfler (kitarist), John Illsley (bas) dhe Pick Withers (baterist). Këngët e tyre më të njohura janë "Sultans of Swing," "Romeo and Juliet," "Private Investigations," "Money for Nothing," "Walk of Life," "Your Latest Trick," dhe "Brothers in Arms."

Historia e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1978,Dire Straits incizuan albumin e tyre të parë të quajtur Dire Straits (është quajtur kështu sipas gjendjes financiare të anëtarëve të vet në atë kohë), në studion Basing Street, një ndarje e Phonogram-it. Albumi pati promocion të pakët dhe nuk u prit mirë. Megjithatë, albumi në Britaninë e Madhe ra në sy të Karin Berg-ut, një asistent në departamentin e artistëve dhe repertorit të Warner Bros.Records në Nju Jork.

Anëtarët e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1978: Dire Straits
 • 1979: Communiqué
 • 1980: Making Movies
 • 1982: Love Over Gold
 • 1983: ExtendeDancEPlay (me "Twisting By The Pool"
 • 1985: Brothers In Arms
 • 1988: Money For Nothing: The Best Of Dire Straits
 • 1991: On Every Street
 • 1998: Sultans of Swing: The Very Best Of Dire Straits
 • 2005: The Best Of - Private Investigations (me Mark Knopfler)
 • 2006: Mark Knopfler & Emmylou Harris - All the Road Running

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët hit në Britani dhe SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikoni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]