Depeche Mode

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Depeche Mode
Depeche Mode 2006.jpg
Depeche Mode live në O2 Wireless Festival (2006)
Informacione
PrejardhjaBasildon, Essex, Angli
ZhanriElectropop, synthpop, New Wave, Dark Wave, alternative dance
LabelMute, Capitol Records, EMI, Sire, Reprise, Some Bizzare
Vite aktiv1980 - prezent
Bashkëpunim(e) meYazoo, Erasure, Recoil
Anëtarët
Dave Gahan
Martin Gore
Andrew Fletcher
Ish-anëtarët
Vince Clarke, Alan Wilder
Webfaqja
depechemode.com

Depeche Mode është një grup i muzikës elektronike pop nga Britania, që u themelua në vitin 1980 nga David Gahan (këngëtari kryesor), Martin Gore (organo, gitarrë, zërat, këngëshkruesi kryesor pas vitit 1981), Andrew Fletcher (organist i rastit) dhe Vince Clarke (organo, këngëshkruesi kryesor 1980-81, grup Erasure pas vitit 1985) në Basildon, Essex, Londër. Ky grup është ndër grupet më të vjetra (mëse 25 vjeçar) e më të suksesshmit. Miliona tifoze ne bote dhe qindra grupe te frymezuara nga stili, kenget dhe albumet e tyre, e kane bërë këtë grup ndër më të njohurit dhe cilësorët. Emri i grupit rrjedh nga emri i revistës franceze të modës „Dépêche Mode“ që do të thotë pak a shumë: modë e shpejtë; modë e gatshme ose e re, megjithëse ka shpjegime të ndryshme në lidhje me prejardhjen e emrit.

Histori e shkurtër e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e inçizuara në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1981: Speak and Spell (D # -, UK #10, US #192, CH # -)
 • 1982: A Broken Frame (D # -, UK #8, US #177, CH # -)
 • 1983: Construction Time Again (D #7, UK #6, US #?, CH #21)
 • 1984: Some Great Reward (D #3, UK #4, US #51, CH #5)
 • 1986: Black Celebration (D #2, UK #3, US #90, CH #1)
 • 1987: Music for the Masses (D #2, UK #10, US #35, CH #4)
 • 1989: 101 (Live-Album i dyfishte) (D #3, UK #7, US #45, CH #11)
 • 1990: Violator (D #2, UK #2, US #7, CH #2)
 • 1993: Songs of Faith and Devotion (D #1, UK #1, US #1, CH #1)
 • 1993: Songs of Faith and Devotion Live (Live-Album) (D #50, UK #46, US #193, CH #47)
 • 1997: Ultra (D #1, UK #1, US #5, CH #4)
 • 2001: Exciter (D #1, UK #9, US #8, CH #2)
 • 2005: Playing the Angel (D #1, UK #6, US #7, CH #1)
 • 2009: Sounds of the universe
 • 2013: Delta Machine
 • 2017: Spirit

Albumet e inçizuara drejtpërdrejt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpilimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1984: People Are People (VÖ nur USA & Kanada) (US #71)
 • 1985: Catching Up with Depeche Mode (VÖ vetem USA & Kanada) (US #113)
 • 1985: The Singles 81–85 (Re-Release 1998) (D #21, UK #6, US #114, CH #14)
 • 1987: Greatest Hits (vetem DDR)
 • 1998: The Singles 86>98 (D #1, UK #5, US #38, CH #3)
 • 2004: Remixes 81····04 (D #2, UK #24, US #-, CH #7)
 • 2006: The Best Of - Volume 1

Këngët njëshe të veçanta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1984: Told You So (Promotion 7"; vetem ESP)
 • 1986: But Not Tonight (7"/12"; vetem USA, CAN, PHL)
 • 1987: I Want You Now (Promotion 7"/3"CD; vetem Japoni)
 • 1988: Strangelove ’88 (7"/12"/CD; USA, CAN, PHL)
 • 1989: Pleasure, Little Treasure (Live) (Promo 7"; vetem ESP, FRA)
 • 1990: Halo (Promotion CD; vetem USA)
 • 1993: One Caress (Promotion CD; vetem USA)
 • 2006: The Darkest Star (12"; vetem ne Evrope)

Këngët njëshe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videot dhe DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1985: The World We Live In and Live in Hamburg (Live-Koncert, VHS)
 • 1985: Some Great Videos (Video-Compilation, VHS)
 • 1988: Strange (Video-Compilation, VHS)
 • 1989: 101 (Film dokumentar VHS)
 • 1990: Strange Too (Video-Compilation, VHS)
 • 1993: Devotional (Live-Koncert, VHS)
 • 1998: The Videos 86–98 (Video-Compilation, VHS/DVD)
 • 2002: One Night in Paris (Live-Koncert, Dyfishte-DVD dhe VHS) (D #54)
 • 2002: The Videos 86–98+ (Video-Compilation, DVD-Rerelease me 2. Disc) (D #81)
 • 2003: 101 (Film dokumentar dhe Live-Koncert, Dyfishte-DVD-Release) (D #32)
 • 2004: Devotional (Live-Koncert, Dyfishte-DVD-Release) (D #25)
 • 2005: Playing the Angel (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Speak and Spell (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Music for the Masses (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Violator (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Touring the Angel: Live In Milan (Live-Koncert, Dyfishte-DVD + CD)
 • 2006: A Broken Frame (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Some Great Reward (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: Songs of Faith and Devotion (Hybrid-SACD)+ DVD
 • 2006: The Best Of - Volume 1 (Hybrid-SACD)+ DVD

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]