Jump to content

11 shkurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Janari · Shkurti · Marsi
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 (30)


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)
 • 1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - kryetari i parë të ShBA
 • 1847 - Thomas Alva Edison - teknik amerikan. Shpikës i disa aparateve kinematrografike. (v. 1931)
 • 1909 - Henrik Lacaj, mësues, përkthyes, leksikograf dhe pedagog.
 • 1920 - Faruku I-rë, mbret i Egjyptit.
 • 1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.
 • 1976 – Tony Battie, basketbollist amerikan.
 • 1976 – Peter Hayes, këngëtar dhe kitaristi amerikan
 • 1977 – Ioannis Okkas, futbollist qipriot dhe menaxherr
 • 1977 – Mike Shinoda, këngëtar, kompozitor, kitarist dhe producent amerikan
 • 1979 – Brandy Norwood, këngëtare, kompozitore, profucente dhe aktore amerikane
 • 1981 – Kelly Rowland, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1982 – Christian Maggio, futbollist italian
 • 1982 – Natalie Dormer, aktore angleze
 • 1982 – Ľubomíra Kalinová, biatlete sllovake
 • 1983 – Rafael van der Vaart, futbollist holandez
 • 1984 – Maarten Heisen, sprinter holandez
 • 1984 – Marco Marcato, ciklist italian
 • 1984 – Aubrey O'Day, këngëtare, kompozitore, valltare dhe aktore amerikane
 • 1985 – William Beckett, këngëtar, kompozitor dhe kitarist amerikan
 • 1985 – Šárka Strachová, skiator çek
 • 1986 – Abu Omar al-Shishani, komandant gjeorgjian (v. 2016)
 • 1986 – Robin Hawkins, këngëtar dhe basisti i Uellsit
 • 1986 – Kees Luyckx, futbollist holandez
 • 1987 – Luca Antonelli, futbollist italian
 • 1987 – José Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Juanmi Callejón, futbollist spanjoll
 • 1987 – Ebba Busch Thor, politikan suedez
 • 1987 – Ellen van Dijk, çiklist holandez
 • 1988 – Vlad Moldoveanu, basketbollist rumun
 • 1989 – Alexander Büttner, futbollist holandez
 • 1990 – Javier Aquino, futbollist meksikan
 • 1990 – Q'orianka Kilcher, aktore amerikane
 • 1991 – Georgia May Foote, aktore angleze
 • 1991 – Nikola Mirotic, basketbollist spanjoll
 • 1992 – Taylor Lautner, aktor amerikan deh model
 • 1993 – Ben McLemore, basketbollist amerikan
 • 1993 – Saana Saarteinen, teniser finlandez
 • 1995 – Yang Zhaoxuan, teniser kinez
 • 1996 – Jonathan Tah, futbollist gjerman

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njëri nga figurat më të njohura që luftuan për çlirimin kombëtar shqiptar, veprimtar kundër shtypjes serbe në Kosovë, pjesëmarrës në revolucionin e 1924-s dhe i qeverisë së Nolit.
 • 2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan
 • 2014 - Skënder Sallaku, aktor i njohur shqiptar i humorit

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]