Henrik Lacaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Henrik Lacaj (Shkodër, 11 shkurt 1909 - Tiranë, 12 mars 1991) ka qenë arsimtar, përkthyes i klasikëve, leksikograf dhe pedagog shqiptar.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Lindi në Shkodër shkollohet në Kolegjin Saverian të Jezuitëve dhe më tej studimet e larta i vazhdon në Universitetin e Padovës. Studimet e larta nuk mundi t'i përfundojë, kthehet në atdhe...