Jump to content

Erasure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ERASURE
Andy
Background information
OrigjinaLondra, Angli
ZhanretPop, Rock
Vitet aktik1985 -
LabeliMute Records
Antar/ëtVince Clarke
Andy Bell
Websiteerasureinfo.com

Erasure është një grup i muzikës elektronike pop nga Britania, që u themelua në vitin 1985 nga Andy Bell (këngëtari kryesor) dhe Vince Clarke (organo, këngëshkruesi kryesor) në Londër. Ky grup është ndër grupet më të vjetra (mëse 25 vjeçar) e më të suksesshmit. Miliona tifoze ne bote dhe qindra grupe te frymezuara nga stili, kenget dhe albumet e tyre, e kane bërë këtë grup ndër më të njohurit dhe cilësorët.

Histori e shkurtër e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e inçizuara në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet e inçizuara drejtpërdrejt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpilimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët njëshe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Who Needs Love Like That (1985)
 • Heavenly Action (1985)
 • Oh l'Amour (1986)
 • Sometimes (1986)
 • It Doesn't Have to Be (1987)
 • Victim of Love (1987)
 • The Circus (1987)
 • Ship of Fools (1988)
 • Chains of Love (1988)
 • A Little Respect (1988)
 • Stop! (1988)
 • Drama! (1989)
 • You Surround Me (1989)
 • Blue Savannah (1990)
 • Star (1990)
 • Chorus (1991)
 • Love to Hate You (1991)
 • Am I Right? (1991)
 • Breath of Life (1992)
 • Take a Chance on Me (1992)
 • Who Need Love Like That (Hamburg mix) (1992)
 • Always (1994)
 • Run To The Sun (1994)
 • I Love Saturday (1994)
 • Stay with Me (1995)
 • Fingers & Thumbs (A Cold Summer's Day) (1995)
 • Rock Me Gently (1996)
 • In My Arms (1997)
 • Don't Say Your Love Is KIlling Me (1997)
 • Rain plus (1997)
 • Freedom (2000)
 • Moon & The Sky plus (2001)
 • Solsbury Hill (2003)
 • Make Me Smile (Come Up & See Me) (2003)
 • Oh L'Amour (August mix) (2003)
 • Breathe (2005)
 • Don't Say You Love Me (2005)
 • Here I Go Impossible Again (2005)
 • Boy (2006)
 • I Could Fall in Love with You (2007)
 • Sunday Girl (2007)
 • Storm Chaser (2007)
 • When I Start To (Break It All Down) (2011)
 • Be With You (2011)
 • Fill Us with Fire (2012)
 • Gaudete (2013)
 • Make it Wonderful (2014)
 • Elevation (2014)
 • Reason (2014)
 • Sacred (2015)
 • Sometimes 2015 (2015)
 • Love You to the Sky (2017)
 • World Be Gone (2017)
 • Just a Little Love (2017)
 • Hey Now (Think I Got a Feeling) (2020)
 • Nerves of Steel (2020)
 • Fallen Angel (2020)

Videot dhe DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1987: Live At The Seaside (Live-Koncert, VHS)
 • 1989: The Innocents - Live (Video-Compilation, VHS)
 • 1990: Wild! - Live (Live-Koncert, VHS)
 • 1992: Pop! The First 20 Hits (Video-Compilation, VHS)
 • 1993: The Tank, The Swan & The Balloon (Live-Koncert, VHS)
 • 1998: The Tiny Tour (Live-Koncert, VHS)
 • 2003: Sanctuary - The EIS Christmas Concert 2002 (Live-Koncert, DVD)
 • 2003: Hits! The Videos (Video-Compilation, DVD)
 • 2004: The Tank, The Swan & The Balloon (Live-Koncert, Dyfishte-DVD-Release)
 • 2005: The Erasure Show - Live In Cologne (Live-Koncert, DVD)
 • 2007: On The Road To Nashville (Live-Koncert, DVD)
 • 2008: Live At The Royal Albert Hall (Live-Koncert, DVD)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]