Jump to content

Level 42

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Level 42
Background information
OrigjinaAnglia Isle of Wight, Angli
ZhanretJazz-funk
Sophisti-pop
New Wave
Pop rock
Vitet aktik1980 - 1994, 2001 - prezent
LabeliPolydor Records (1981 - 1989)
RCA Records (1989 - 1994)
Universal Records (2005 - prezent)
Antar/ëtMark King
Mike Lindup
Gary Husband
Nathan King
Sean Freeman
Anëtarët e kaluarRowland Charles Gould
Phil Gould
Alan Murphy
Allan Holdsworth
Jakko Jakszyk
Lyndon Connah
Websitewww.level42.com

Level 42 është një jazz-funk / pop rock bend anglez i formuar në vitin 1980. Bendi pati një numër të konsiderueshëm të hiteve botërore dhe angleze gjatë viteve të '80-ta dhe '90-ta. Level 42 u bënë të famshëm për shkak të kalibrit të lartë të muzicientëve, e sidomos të basistit Mark King, teknika e të cilit ofroi ndjenjën ritmike në shumë hite të bendit. Ata gjithashtu janë të njohur për kombinimin e zërit prirës të King me zërin përcjellës dhe falsetto të sintisajzeristit Mike Lindup. Pas ndarjes zyrtare në vitin 1994, ata u ribashkuan në vitin 2001. Level 42 kanë shitur më shumë se 31 milion albume në të gjithë botën.

Anëtarët aktualë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]