Underworld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Underworld
Background information
OrigjinaRomford, Angli
ZhanretElectronica, techno, progressive house, progressive trance, alternative dance
Vitet aktik1980 - prezent
LabeliOm Records, Junior Boy's Own, V2, Wax Trax!, Sire, underworldlive.com, Traffic, Different Recordings
Antar/ëtKarl Hyde
Rick Smith
Anëtarët e kaluarAlfie Thomas
Bryn Burrows
John Warwicker
Baz Allen
Pascal Consoli
Darren Emerson
Darren Price
Websitewww.underworldlive.com

Underworld është bend elektronik anglez, dhe emri kryesor me të cilin Karl Hyde dhe Rick Smith kanë inçizuar muzikë që nga viti 1980. Pas lansimit të dy albumeve synthpop (që njihet si faza mk.1), ata u koncentruan në zhanrin electronica, duke u bërë një ndër bendet më me influencë të të gjitha kohërave. Të njohur për stilin vizual dhe performancat dinamike live, Underworld kanë influencuar një gamë të gjerë të artistëve dhe kanë kompozuar muzikë për shumë filma, seriale dhe për Lojërat Olimpike Verore 2012 në Londër.

Influenca në kompozitorët e video lojërave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Underworld janë përmendur si infleuncë nga një numër i kompozitorëve të video lojërave, si Nobuyoshi Sano, Andrew Sega, Jesper Kyd, Michiel van den Bos, dhe Rom Di Prisco.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mk1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mk2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]