Jump to content

Michiel van den Bos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michiel van den Bos
Background information
Emri i lindjesMichiel van den Bos
Gjithashtu njohur siM.C.A.
Lindi (1975-12-19) 19 dhjetor 1975 (48 vjeç)
OrigjinaRoterdam, Holandë
ZhanretElectronica
atmospheric drum and bass
muzikë klasike
Kompozitor, DJ
Instrument(et)Sintisajzer, PC

Michiel "M.C.A." van den Bos (i lindur më 19 dhjetor 1975) është muzikant holandez i cili njihet si kompozitor për video lojërat e Epic Games, apo për lojërat e bazuara në teknologjinë Epic. Ai filloi të kompozonte në Commodore 64 dhe Amiga para se t'ia fillonte të kompozonte muzikë për video lojëra si Unreal, Age of Wonders, Unreal Tournament, Deus Ex, dhe serinë Overlord.

Sipas faqes MySpace, influencat e Van den Bos janë Catherine Wheel, Adorable, Sunny Day Real Estate, Jerry Goldsmith, The Stone Roses, Silversun Pickups, Fields, Ash, John Williams, Martin Galway, Underworld, Pinback/Rob Crow, The Posies, Children of Bodom, Carcass, Ride, Arcade Fire, The New Pornographers, Built to Spill, dhe Autolux.

Van Den Bos gjithashtu është aktiv si indie/alternative DJ.

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michiel van den Bos ka kompozuar muzikë për këto video lojëra:

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]