Children of Bodom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Children Of Bodom

Children Of Bodom është bend finlandez i llojit melodic death metal. U krijua nga Alexi Laiho dhe Jaska Raatikainen në vitin 1993 me emrin "Inearthed". Fillimisht kishin koncerte të vogla në klube të ndryshme, por me promovimin e albumit të parë, filluan të jenë pjesmarrës në koncertet e Dimmu Borgir, ku tërhoqën vëmendjen e kompanisë Nuclear Blast. Bendi ka 5 anëtar.

 • Alexi Laiho (kitarë)
 • Roope Latvala (ritëm kitarë)
 • Henkka Seppala (bass kitarë)
 • Jaska Raatikainen (bateri)
 • Janne Viljami Virman (tastierë)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1994 - Implosion Of Heaven (demo)
 • 1995 - Ubiquitos Absence Of Remission (demo)
 • 1996 - Shining (demo)
 • 1997 - Something Wild
 • 1999 - Hatebreeder
 • 2001 - Follow The Reaper
 • 2003 - Hate Crew Deathroll
 • 2005 - Are You Dead Yet?
 • 2006 - Chaos Ridden Years - Stockholm Knockout Live
 • 2007 - Bodom Covers
 • 2008 - Blooddrunk
 • 2009 - Skeletons in the Closet