Lojërat Olimpike Verore 2012

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e "Lojrave olimpike verore 2012"

Lojrat Olimpike Verore 2012, zyrtarisht Games of the XXX Olympiad,[1] gjithashtu njihen edhe si Londër 2012, filluan në Londër, Mbretëria e Bashkuar, më 27 korrik dhe do të vazhdojë deri 12 gusht 2012. Ngjarja e parë, faza e grupeve në futbollin e femrave, filloj dy ditë më parë, 25 korrik [2][3]. Rreth 10,500 atletë nga 204 vende të Komitetit Kombëtar Olimpik (NOC) pritet të marrin pjesë [4].

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The IOC numbers the Olympiads by Roman numerals.
  2. ^ "International Olympic Committee – London 2012". IOC. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2008. Marrë më 3 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "BBC Sport – London 2012". BBC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Olympics – Countries". BBC Sport. Marrë më 19 korrik 2012. From the 27th of July 2012 – 204 countries will send more than 10,000 athletes to compete in 300 events {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)