Jesper Kyd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jesper Kyd
Background information
Emri i lindjesJesper Jakobson Kyd
Gjithashtu njohur siJK, JJK, Jonesy
Lindi (1972-02-03) 3 shkurt 1972 (52 vjeç)
OrigjinaDanimarka Hørsholm, Danimarkë
ZhanretElectronica
Ambient
Symphonic techno
Muzikë korale
IDM
Instrument(et)Kompjuteri personal, Tastiera
Vitet aktik1986 — prezent
LabeliSumthing Else
La-La Land Records
Websitewww.jesperkyd.com

Jesper Jakobson Kyd (i lindur më 3 shkurt 1972Hørsholm, Danimarkë) është kompozitor i video lojërave dhe filmave, i cili ka fituar shumë shpërblime. Ai kombinon zërat e dark ambient, electronica dhe muzikës simfonike. Ai është gjithashtu i njohur për pjesëmarrjen në demoskenë kur ishte adoleshent, ku ai kompozoi një sasi të madhe të muzikës gjatë dhjetë viteve në demoskenën The Party.

Ai njihet më së tepërmi për kompozimin e muzikës për serinë e lojërave Hitman dhe Assassin's Creed.

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video lojërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jesper Kyd ka kompozuar muzikë për këto video lojëra:

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jesper Kyd ka kompozuar muzikë për këta filma:

Filmat e shkurtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2008 ELAN Awards - Best Video Game Score Winner
 • 2007 GameSpot - Best Video Game Score Nomination
 • 2007 3 G.A.N.G. Nominations Including Music of the Year
 • 2006 MTV Video Music Awards - Best Video Game Score Nomination
 • 2006 IGN Best Original Score Winner
 • 2006 Golden Joystick Awards - Best Game Soundtrack Nomination
 • 2006 4 G.A.N.G. Nominations Including Music of the Year
 • 2005 BAFTA - Winner Best Original Music Award (British Academy Award)
 • 2005 G.A.N.G. Winner Best Music for Cinamatic/Cut Scene
 • 2005 PSE2 Editor's Choice GOLD - Freedom Fighters Soundtrack CD
 • 2004 Billboard Awards Best Music Nomination 2004
 • 2004 IGN - Best Soundtrack Nomination
 • 2004 3 G.A.N.G. Nominations
 • 2004 PSE2 Editor's Choice GOLD - Hitman Contracts Soundtrack CD
 • 2003 GameSpot - Best Soundtrack of the Year Winner
 • 2003 Game Reactor - Best Original Soundtrack Winner
 • 2003 PSE2 Editor's Choice GOLD - Hitman 2 Soundtrack CD
 • 2002 Games Agent - Best Original Soundtrack Winner
 • 2002 GameSpot - Best Original Soundtrack Of The Year Nomination
 • 2002 X-Sages - Soundtrack Of The Year Nomination
 • 2002 IGN - Best Sound Nomination
 • 2002 Action Vault - Outstanding Achievement In Music
 • 2002 Bolt Games - Bolt Games Music Award

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]