Esplendor Geometrico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esplendor Geométrico
Background information
OrigjinaMadridi
ZhanretMuzika elektronike
Vitet aktik1980 - sot
LabeliGeometrik
Antar/ëtArturo Lanz, Saverio Evangelista
Anëtarët e kaluarGabriel Riaza, Juan-Carlos Sastre
WebsiteEsplendor

Esplendor Geometrico (shqip : Shkëlqim Gjeometrik) është një grup spanjoll i muzikës elektronike, zhandri industrial. Grupi u formua në fillimin e viteve 1980 në Madrid dhe mori emrin nga një tekst (italisht: Lo splendore geometrico e meccanico e la sensibilità numerica) i futuristit Italian, F.T Marinetti. [1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1981 grupi lanson single-in e parë të tyre dhe vitin e ardhshëm albumin debutues El Acero del Partido / Çeliku i Partisë.

Në vitin 1985 grupi formon label-in e tyre Esplendor Geométrico Discos dhe lanson albumin e dytë Comisario de la Luz / Komisari i Dritës.

Pas një pushimi të gjatë, në vitin 1997 grupi lanson albumin Polylophone. Vitin tjetër, tracks nga ky album u ripërpunuan nga artistë si Coil dhe Chris and Cosey dhe u lansuan në një remix album të quajtur EN-CO-D-Esplendor. Në 2002, Compuesto de Hierro u lansua, ndërsa një përmbledhje me dy CD, Anthology 1981-2003 doli në shitje në vitin 2005.


Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Necrosis en la poya 7" (1981)
 • EG-1 kasetë (1981, ribotohet në CD në 2000)
 • El acero del partido LP (1982, ribotohet në CD në 2000)
 • Comisario de la luz LP (1985)
 • 1980-1981 kasetë (1986)
 • En Roma kasetë (1986)
  Në Tolosë në vitin 1987.
 • En directo: Madrid y Tolosa kasetë (1987)
 • Kosmos kino LP (1987, ribotohet në CD në 1996)
 • Mekano-turbo LP (1988, ribotohet në CD në 1994)
 • Madrid mayo '89 kasetë (1989)
 • Live in Utrecht LP (1990, ribotohet në CD në 1999)
 • Diez años de esplendor 2 x kasetë (1990)
 • Sheikh aljama CD (1991)
 • 1980-1982 2 x kasetë (1993)
 • Arispejal astisaró (powerful metal) CD (1993)
 • Veritatis splendor CD (1994)
 • 1983-1987 CD (1994)
 • Nador CD (1995)
 • Tokyo sin fin CD (1996)
 • Treinta kilómetros de radio CD-EP (1996)
 • Balearic rhythms CD (1996)
 • 80's tracks CD (1996)
 • Tarikat 2 x CD (1997)
 • Polyglophone CD (1997)
 • Syncrotrón mini-LP (1998)
 • En-co-d-eSplendor (remixes) CD (1998)
 • Compuesto de hierro CD (2002)
 • Moscú está helado (remixes) CD (2004)
 • Anthology 1981-2003 2 x CD (2005)
 • 8 Traks & Live CD / DVD (2007)
 • Pulsión CD (2009)
 • Desarrollos geométricos CD (2011)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Intervistë me Esplendor Geometrico/". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)