Jump to content

Gabriel Riaza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gabriel Riaza
Background information
Gjithashtu njohur siMultipleksor
Lindi1960
OrigjinaMadridi Spanja Spanja
ZhanretMuzika elektronike
Instrument(et)Sintisajzeri
LabeliGeometrik
WebsiteMultipleksor

Gabriel Jairodín Riaza ka lindur në vitin 1960 në Madrid, pasardhës i Ministrit të Arsimit në një familje të nëpunësve publikë.

Pas mbarimit të shkollës së mesme është propozuar për ta bërë muzikën që ai pëlqen dhe është një anëtar themelues i grupit të muzikës tekno Aviador Dro (shqip: Aviatori Dro). I njohur si Multipleksor, është pjesë e grupit deri në 1980. Një mostër të mirë të punës së tij, përfshirë këngët e parë e grupit, mund të dëgjohet në CD "Vano temporal / Vrimë e përkohshme" (Lollipop). Ky grup ndan dhe format Esplendor Geometrico (shqip: "Shkëlqimi Gjeometrike") me qasje më ritmike-zhurmiste elektronike. Këngën e tij të parë për të parë dritën është interpretuar nga grupe të ndryshme të planetit që nga ajo kohë; disa versione janë hartuar në CD "Moscú está helado / Moska është ngrirë" (Geometrik). Ata zhvillojnë stilin e tyre të muzikës industriale e cila ka ndikuar me grupet e tjera të skenës ndërkombëtare dhe stilet të tilla si "zhurmë ritmike" apo "muzikë elektronike".

Kur ajo u shpërngul në Melilla, filloi studimin e gjuhës shqipe dhe të kulturës shqiptare, duke filluar një periudhë hispanike-shqiptare, e cila nuk prishin koncertet e grupit në Spanjë dhe Europë, dhe ka krijuar etiketë rekord se më vonë do të quhet Geometrik. Gjatë kësaj periudhe, të botuar kompakt disqe "El acero del partido / Çeliku i partisë" dhe "Comisario de la luz / Komisari i dritës" (Geometrik). Studioi gjuhët arabe dhe berbe, dhe filloi një periudhë hispanik-arabe, duke qenë shembulli i mirë CD "Sheikh aljama / Sheik e komunitetit" (Daft). Takimin e tij të ngushtë me Kuranin në gjuhën arabe kanal një procesi të gjatë ribashkimin me fenë e tij origjinale, kthehet në Islam.

Lë skenën muzikore në vitin 1995 dhe kthehet në Madrid, duke qenë besnik zakonshme Xhamia Qendrore Ebu Bekr në rrethin e Tetuan. Studioi teologji islame, i kushtoi të hermeneutikës; dhe ndan kohën e tij midis aktivitetit punë administrative, të shkruajnë artikuj dhe ese në rrjet, bashkëpunimeve me analiza kombëtare dhe ndërkombëtare, dhe ndihmon të Komunitetit Islamik i Madridit dhe kombëtare, në këtë periudhë hispanike-myslimane tani i njohur si Xhibril Kheireddine Riaza, duke theksuar përfshirja në publikimet e ndryshme, gazeta, përkthime, interpretime të teksteve të shenjta, dhe raportet mbi statusin e qytetarëve myslimanë dhe islamofobisë në Spanjë.

Në Madrid, 1979.

Këngët në rrjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esesh në rrjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]