Comisario de la luz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Comisario de la luz (1983-1987)
Studio album by
Realizuar1985 Spanja Spanja
1988 SHBA
2009  Japonia
Inçizuar1983-1987 Spanja Spanja
ZhanriMuzika elektronike
Gjatësia64:40
EtiketaCaptain Trip, Geometrik
Esplendor Geometrico chronology
1980-1982
(1993)
Comisario de la luz (1983-1987) Nador
(1995)

Comisario de la luz është ribotoj në CD album, dixhitalizuar dhe zotëruar në Japoni, e CD 1983-1987 i cili përmban LP edituar në vitin 1985 në Spanjë plus bonus botuar në përmbledhje nga Esplendor Geometrico.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CD (COMISARIO DE LA LUZ CD)

 1. Comisario de la luz I – 4:56
 2. Comisario de la luz II – 5:20
 3. Comisario de la luz III – 4:31
 4. Comisario de la luz IV – 4:59
 5. Blanco de fuerza I – 9:13
 6. Blanco de fuerza II – 3:37
 7. Blanco de fuerza III – 4:48
 8. Blanco de fuerza IV – 4:21
 9. Blanco de fuerza V – 4:43
 10. Noising in the rain I – 5:53
 11. Noising in the rain II– 5:04
 12. Noising in the rain III– 4:14
 13. Noising in the rain IV– 3:01

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kopertina: dizajne nga Juan-Carlos Sastre dhe Andrés Noarbe.
 • Tituj: “Comisario de la luz” (shqip: Komisari i dritës) ishte frymëzuar në filmi shqiptar nga të njëjtin emër. “Noising in the rain” (shqip: Po zhurmoj në shi) u lirua në ShBA në albumin kompilim “Bruitiste” (shqip: Zhurmiste).

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • CD përmban LP “Comisario de la luz” plus këngë “Blanco de fuerza V” dhe “Noising in the rain”.
 • Përmbajtja e këtij album (tinguj dhe zëra), mund të provokojnë shok morale, e nëse jo, pompë lart volumin!

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]