Jump to content

1980-1982 (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1980-1982
Kompilim by
Realizuar1993 Holanda
Inçizuar1980-1982 Spanja Spanja
ZhanriMuzika elektronike
Gjatësia93:53
EtiketaGeometrik, Staalplaat
Esplendor Geometrico chronology
Arispejal astisaró
(1993)
1980-1982 1983-1987
(1994)

1980-1982 është një album i dyfishtë i përpiluar, dixhitalizuar dhe masteruar për CD në Holandë dhe përmban single-in e parë (1980), kasetën e parë (1981) dhe LP e parë (1982) nga Esplendor Geometrico.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CD 1 (EG1 KASETË)

 1. Muerte a escala industrial – 5:44
 2. Neuridina – 7:13 - video lidhje
 3. El cabecilla del Vaticano – 2:36
 4. La Ciudad de los Héroes Rojos (Ulan Bator Khoto) – 4:19
 5. Amor en Mauthausen – 3:08
 6. Paedophile Information Exchange (P.I.E. version) – 2:45
 7. Destrozaron sus ovarios – 6:09
 8. Quince años tiene mi amor – 4:20
 9. Maria Luisa – 11:45

CD 2 (EL ACERO DEL PARTIDO CD)

 1. El Acero del Partido I – 5:33 - dëgjuar lidhje
 2. El Acero del Partido II – 2:55
 3. El Acero del Partido III – 5:22
 4. El Acero del Partido IV – 4:14
 5. Héroe del Trabajo I – 7:30
 6. Héroe del Trabajo II – 6:17
 7. Héroe del Trabajo III – 5:28
 8. Necrosis en la poya – 4:07
 9. P.I.E. (Paedophile Information Exchange) – 0:56
 10. Negros hambrientos – 3:32

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kopertina: dizajne nga Juan-Carlos Sastre.
 • Tituj: “El Acero del Partido” (shqip: Çeliku i Partisë) ishte frymëzuar nga kompleksi metalurgjik në Elbasan. “Héroe del Trabajo” (shqip: Hero i Punës) ishte frymëzuar nga titulli shqiptar i nderimit për punëtorët civilë.
 • CD 1 u lansua më parë si kasetë "Eg1" (më vonë CD me këngë bonus). CD 2 u lansua më parë si CD “El Acero del Partido” (duke përfshirë LP “El Acero del Partido” dhe vetëm “Necrosis en la poya”).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]