Jump to content

25 Qershor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga 25 qershor)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


 • 1847 - Robërit zezak të liruar nga SHBA-të, themelues të Liberisë, shpallën këtë shtet të Afrikës Republikë të Pavarur.Në të njejten ditë të vitit 1862. Liberinë e njohin edhe SHBA-të.
 • 1950 – Me një forcë ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar në këtë mënyrë edhe zyrtarisht luftë ndërmjet dy Koreve.
 • 1963 – Lindi ylli britanik i rockut, George Michael.
 • 1975 – Mozambiku shpall pavarësinë nga Portugalia.
 • 1985 – Policia britanike arreston 13 persona për lidhjet e tyre me IRA-n kryengritëse, e cila kishte filluar një fushatë masive të bombardimeve në vend.
 • 1991 - Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinë.
 • 1993 – Kim Campbell jep betimin si kryeministrja e parë femër e Kanadasë.
 • 1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave të nëndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndërron jetë në Sydney të Australisë, në moshën 43-vjeçare.
 • 2009 - Përurohet autostrada Rrëshen - Kalimash. Rruga e " Bashkimit kombëtarë".
 • 2005 – Mahmoud Ahmadinejas zgjidhet president i Iranit, duke i dhënë kështu një kah më ekstrem Republikës Islamike.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Përkujtohet përvjetori i masakrave në Çamëri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fëmijë. Kjo ishte një nga masakrat më të egra të grekëve ndaj popullsisë autoktone Shqiptare, në luftën e dytë botërore.