Rrësheni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrëshen)
Shko te: navigacion, kërko
Rrësheni
Rrësheni
Rrësheni is located in Shqipëria
Rrësheni
Rrësheni
Rrësheni (Shqipëria)
41°46′02″V 19°52′32″L / 41.7673427°V 19.875555°L / 41.7673427; 19.875555Koordinatat: 41°46′02″V 19°52′32″L / 41.7673427°V 19.875555°L / 41.7673427; 19.875555
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Mirditës
Targat e automjeteve MR
Sipërfaqja 1.4 km²
Popullsia
Dendësia e popullsisë
14,262 banorë
10,187 ban/km²
Kodi postar 4601-4602 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 216
Aeroporti Nënë Tereza 60 km km nga Rrësheni
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Ndue Kolaj (PS)
Partia udhëheqëse PBDNJ
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Rrësheni është nje qytetShqipëri me rreth 9 200 banorë, kryeqendër e rrethit Mirditë. Ka një katedrale shumë të bukur, që është ndërtuar pas vitit 2000. Dikur qyteti i Rrëshenit quhej Fushë Lumth.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia e Rreshenit eshte e madhe.Fillone ge nga kohorat Ilire ,kahe qe mbipopullote zona e Mirdites se sotme dhe vazdon deri ne ne mbreterit Arbere .

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

gjeografia e rreshenit eshte nje gje e bukur te cilen duhet ta dime sepse ajo zbukuron jeten e njerut

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

http://www.mirditaturistike.com

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]