Cërriku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cërriku
Popullsia
40 200
{{{postal_code_type}}}
3007
Qëndra e Cërrikut

Cërriku është qytet në Shqipërinë e mesme me 40 200 banorë.[1] Cërriku ndodhet përafërsisht dhjetë kilometra në jugperëndim të qytetit të Elbasanit, në pjesën jugore të shkumbinës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Cerrikut është relativisht i ri, por ne baze te te dhenave te histo rianeve rezulton se arteriet lumore te Shkumbinit dhe Devollit kane sherbyer si rruge te pershtatshme komunikacioni qe ne lashtesi. Deshmite arkeollogjike tregojne ekzistencen e "Tumave" ( koder-varret) qe ndodheshin ne juglindj te Cerrikut (ne teritorin e Radiostacionit), fusha e Pazhokut. Studiuesit i vendosin te dhenat qe dalin nga germimet ne periudhen e bronxit dhe hekurit ne vendin tone. (2000 p.e.s.deri 800 vjet p.e.s.).

Ne kete periudhe u krijua dhe etnosi ilir. Ne periudhen qytetare ilire 5 – 2 p.e.s. keto treva benin pjese ne teritorin e parthineve dhe si qender qytetare kishin Gradishten e Belshit.[2]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Popullsia e Cërrikut, Qarku i Elbsanit". Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2013. Marrë më 24 shkurt 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Informacionet të tjera mbi Cërrikunë". Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2012. Marrë më 24 shkurt 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)