Cërriku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Cërriku
Cërriku is located in Shqipëria
Cërriku
Cërriku
Cërriku (Shqipëria)
41°01′43″V 19°59′40″L / 41.0286398°V 19.9945593°L / 41.0286398; 19.9945593Koordinatat: 41°01′43″V 19°59′40″L / 41.0286398°V 19.9945593°L / 41.0286398; 19.9945593
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Elbasanit
Rrethi Rrethi i Elbasanit
Targat e automjeteve EL
Popullsia 40 200 banorë
Kodi postar 3007 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 581
Aeroporti Nene Tereza-Rinas 65km km nga Cërriku
Politika
Kryetari altin toska
Partia udhëheqëse Lëvizja Socialiste për Integrim
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)
Qëndra e Cërrikut

Cërriku është qytet në Shqipërinë e mesme me 40 200 banorë.[2] Cërriku ndodhet përafërsisht dhjetë kilometra në jugperëndim të qytetit të Elbasanit, në pjesën jugore të shkumbinës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Cerrikut është relativisht i ri, por ne baze te te dhenave te histo rianeve rezulton se arteriet lumore te Shkumbinit dhe Devollit kane sherbyer si rruge te pershtatshme komunikacioni qe ne lashtesi. Deshmite arkeollogjike tregojne ekzistencen e "Tumave" ( koder-varret) qe ndodheshin ne juglindj te Cerrikut (ne teritorin e Radiostacionit), fusha e Pazhokut. Studiuesit i vendosin te dhenat qe dalin nga germimet ne periudhen e bronxit dhe hekurit ne vendin tone. (2000 p.e.s.deri 800 vjet p.e.s.).

Ne kete periudhe u krijua dhe etnosi ilir. Ne periudhen qytetare ilire 5 – 2 p.e.s. keto treva benin pjese ne teritorin e parthineve dhe si qender qytetare kishin Gradishten e Belshit.[3]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë
  2. ^ "Popullsia e Cërrikut, Qarku i Elbsanit". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shtator 2013. Marrë më 24 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Informacionet të tjera mbi Cërrikunë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 janar 2012. Marrë më 24 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)