Bulqiza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bulqiza
Bulqiza
Bulqiza is located in Shqipëria
Bulqiza
Bulqiza
Bulqiza (Shqipëria)

41°29′V 20°19′L / 41.483°V 20.317°L / 41.483; 20.317Koordinatat: 41°29′V 20°19′L / 41.483°V 20.317°L / 41.483; 20.317

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Bulqizës
Targat e automjeteve BZ
Popullsia 67.000 banorë
Kodi postar 8401-8402 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 219
Aeroporti Nënë Tereza km nga Bulqiza
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Lefter Alla
Partia udhëheqëse Partia Socialiste
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Bulqiza është një qytetShqipëri me rreth 14 000 banorë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Censusit të vitit 2011 ka një popullsi prej 32,210 banorësh. Ndërkohë që sipas Regjistrit Civil, kjo bashki numëron 4,223 banorë. Bashkia e re shtrihet në një sipërfaqe prej 678.51 km2 me një densitet prej 59.28 banorë/km2 sipas Regjistrit Civil dhe 47.47 banorë/km2 sipas Censusit 2011. Bashkia Bulqizë ka në përbërje 8 Njësi Administrative, të cilat janë: Bulqizë, Martanesh, Fushë-Bulqizë, Zerqan, Shupenzë, Gjoricë, Ostren dhe Trebisht. Të gjitha njësitë administrative janë aktualisht pjesë e rrethit të Bulqizës dhe qarkut të Dibrës. Bashkia Bulqize ka nën administrimin e saj dy qytete (Bulqiza dhe Krasta) dhe 63 fshatra. [2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 5 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)