Njësia administrative Ulëz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Ulëz)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°24′36″V 19°32′02″L / 41.410°V 19.5340°L / 41.410; 19.5340

Njësia administrative Ulëz
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Matit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Njësia administrative Ulëz është një qytezëBashkinë e MatitShqipëri.[1] Qyteza u ndërtuar në vitet 1950 pas fillimit të punimeve për ndërtimin e hidrocentralit të Ulzës, me një stil sovjetik të viteve '50. Qyteza kishte kinema e qendër kulturore, dhe numëronte 2000 banorë në kulmin e saj. Banorët u sollën nga rrethe të ndryshëm të Republikës Socialiste të Shqipërisë, si nga Berati, Skrapari e Korça.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]