Jump to content

Njësia administrative Ulëz

Coordinates: 41°24′36″N 19°32′02″E / 41.410°N 19.5340°E / 41.410; 19.5340
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°24′36″N 19°32′02″E / 41.410°N 19.5340°E / 41.410; 19.5340

Njësia administrative Ulëz

Njësia administrative Ulëz është një qytezëBashkinë e MatitShqipëri.[1] Qyteza u ndërtuar në vitet 1950 pas fillimit të punimeve për ndërtimin e hidrocentralit të Ulzës, me një stil sovjetik të viteve '50. Qyteza kishte kinema e qendër kulturore, dhe numëronte 2000 banorë në kulmin e saj. Banorët u sollën nga rrethe të ndryshëm të Republikës Socialiste të Shqipërisë, si nga Berati, Skrapari e Korça.

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)