Klosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 41°17′45″N 20°03′14″E / 41.2958°N 20.0540°E / 41.2958; 20.0540

Klosi
Stema zyrtare e Klosi
Popullsia
21.000
{{{postal_code_type}}}
8002
Faqja zyrtare[ Bashkia e Klosit]

Klosi është një qytet në Shqipëri, qendër i Bashkisë Klos. Pranë qytetit të Klosit kalon lumi i Matit. Klosi ndodhet afer Burrelit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klosi ndodhet në verilindje të shqiperisë në luginën e lumit mat. Fshatrat e ndryshëm përreth janë klos-katund, fullqet, dars, bershi, suc etj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Klosit është pothuajse heterogjene (99%). Mund të dallojmë një minoritet romesh.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrikultura eshte nje nder bazat kryesore te ekonomise se komunes se Klosit.Industria nuk ekziston pothuajse fare pervec nje miniere kromi.Ne qender te qytetit mund te dallojme nje sere numer bar e kafe.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]