Klosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°17′45″V 20°03′14″L / 41.2958°V 20.0540°L / 41.2958; 20.0540

Klosi
Emblema e Klos
Emblema
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Dibrës
Rrethi Rrethi i Matit
Targat e automjeteve MT
Popullsia 21000 banorë
Kodi postar 8002 [1]
Aeroporti Nënë Tereza km nga Klosi
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Ilmi Hoxha (PS)
Partia udhëheqëse Partia Socialiste
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Klosi është një qytet në Shqipëri, qendër i Bashkisë Klos. Pranë qytetit të Klosit kalon lumi i Matit. Klosi ndodhet afer Burrelit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klosi ndodhet në verilindje të shqiperisë në luginën e lumit mat. Fshatrat e ndryshëm përreth janë klos-katund, fullqet, dars, bershi, suc etj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Klosit është pothuajse heterogjene (99%). Mund të dallojmë një minoritet romesh.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrikultura eshte nje nder bazat kryesore te ekonomise se komunes se Klosit.Industria nuk ekziston pothuajse fare pervec nje miniere kromi.Ne qender te qytetit mund te dallojme nje sere numer bar e kafe.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë