Kërraba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kërraba
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Shqipëria

Kërraba është vendbanim në Shqipëri. Gjendet mes Tiranës dhe Elbasanit, rreth 18 kilometra nga kryeqyteti. Krraba është një ish-zonë industriale që u hap në vitin 1957 për të shfrytëzuar qymyrgurin. Industria e rëndë ishte e etur për mineralin që shërbente si lëndë djegëse.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]