Njësia administrative Zavalinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Zavalinë

Komuna Zavalinë është një komunë që ndodhet në Rrethin e ElbasanitShqipërisë.[2]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zavalina ndodhet në pjesën qendrore te Shqipërisë, në pjesën juglindje te qytetit te Elbasanit, në krahinën e Shpatit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zavalina është e dalluar për luftërat kundër pushtuesve osmane. Në shtator 1911, Çeta e Shpatarakëve, e udhëhequr nga Kodhel Dedja, prishi portën turke në Xhyre të Librazhdit. Shkolla shqipe u çel këtu që me 1908. Në këtë komunë gjendet dhe maja më e lartë e rrethit të Elbasanit maja e Jaronishtit me 1888 m lartësi.

Ka grupe ndërmalore me një bukuri të rralle si : Fushë-Kuqë, Fushë–Qorre. Këtu ndodhet liqeni akullnajor i Zavalinës.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]