Rrethi i Elbasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°18′V 20°24′L / 40.3°V 20.4°L / 40.3; 20.4 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Elbasanit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Elbasanit. Rrethi i Elbasanit ka 224,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 1,290 km² dhe kryeqendër Elbasanin.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Elbasanit përbëhet nga 3 bashki dhe 20 komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]