Rrethi i Shkodrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrethi i Shkodrës në Hartën e Shqipëri

Koordinatat: 42°30′V 19°23′L / 42.5°V 19.38°L / 42.5; 19.38 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Shkodrës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Shkodrës. Rrethi i Shkodrës ka 185,612 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 1,631 km² dhe kryeqendër Shkodrën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Shkodrës përfshin nën administrim 2 bashki dhe 15 komuna që janë:

Vëndbanime të tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]