Postribë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Postribë)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°42′V 19°22′L / 42.7°V 19.36°L / 42.7; 19.36

Postribë
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Shkodrës
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Postribë është një komunë në rrethin e ShkodrësShqipëri.[1]

Krahina etnografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Postriba është rrethinë etnografike që përfshin fshatrat rrëzë maleve Maranaj e Cukal, në të dy anët e lumit Kir, duke shkuar në Veri deri afër Sheut të Rrjollit. Si qendër është fshati Drisht me kalanë e tij historike. Në të kaluarën baza ekonomike e postribasve ishte blegtoria. Ata merreshin kryesisht me kopshtari dhe rritjen e duhanit. Pas viteve 1990 rrënimi i përgjithshëm dhe zhvendosja e pakontrolluar ka prekur edhe këtë zonë. Më herët organizimi e marrëdhëniet shoqërore rregulloheshin sipas kanunit tradicional të Malësisë. Veshja e burrit ishte një urë ndërlidhëse në mes të veshjes së qytetit të Shkodrës e të Malësisë, ndërsa veshja e gruas kishte tipare të veçanta.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]