Komuna Postribë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna Postribë
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Shkodrës
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Komuna Postribë është një komunë në rrethin e ShkodrësShqipëri.[1]

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Ura e Mesit dhe Kalaja e Drishtit, dy monumente kulture të Postribës, po e kthejnë këtë komunë në periferi të qytetit të Shkodrës, në një qendër turistike, duke joshur vizitorë të shumtë. Për të huajt, artitektura e urës mbi lumin Kir është intriguese: e gjitha me gurë të latuar dhe pllaka guri. Me një investim prej 13 milionë lekë nga Fondi i Zhvillimit Shqiptar, u mundësua kalimi i turistëve sipër urës së lashtë, e cila deri pak kohë parë mund të vëzhgohej vetëm nga larg, për mungesë të dy hyrjeve të ndërtuara, që specialistët i quajnë pedonale.

"Investimi në fjalë ka bërë të mundur ndërtimin e një rruge pedonale, e cila shtrihet në të dy krahët e urës, e shkallëzuar me parmakë dekorativë, me ndriçim, gjelbërim, stola pushimi, ndërkohë që janë pajisur me ndriçues edhe të gjitha harqet e urës në fjalë", thotë Bajram Milani, fotograf dhe i ngarkuar nga komuna si kujdestar i këtij monumenti. "Në Postribë vijnë për të vizituar Urën e Mesit, turistë të shumtë nga Europa dhe më gjërë", thotë Milani. "Numri i atyre që e vizitojnë brenda vitit shkon deri në mbi 3 mijë, shifër, e cila me përkujdesjen e Monumenteve të Kulturës dhe të Komunës së Postribës, mendohet të rritet edhe më shumë", thotë ai.


Të dhëna mbi urën

Ura e Mesit është e gjatë 108 metër, e gjërë, 3.4 metër, me 13 harqe prej guri, ku hapësira e harkut të madh është 21.5 metra dhe lartësia 12.5 metra, ndërkohë që sipërfaqja e përgjithshme është rreth 800 metra katror. Ndërtimi i saj u realizua në gjysmën e dytë të shekullit të 18-të nga Muhamet Pashë Bushati, fillimisht me qëllim për të lidhur Shkodrën me Drishtin, e më pas edhe me zona të tjera të veriut shqiptar. Ndërtimi i saj mendohet të jetë bërë në dy faza, ku në të parën thuhet të jetë bërë harku i madh dhe harku tjetër, ndërsa në fazën e dytë 11 harqet e tjera. (G. Marku)ura e mesit

Gjendja e tashme

(Ridvan Dibra, Gazeta Panorama)

Ura e Mesit, monument kulture dhe simbol i qytetërimit të lashtë, është kthyer në vatër mbeturinash. Turistët e huaj dhe ata vendas mbeten të zhgënjyer pas vizitës në këtë objekt që mban vlera të rralla. Ndonëse kjo urë është në varësi të monumenteve të kulturës, askush nuk është kujdesur për ta restauruar. Vendorët e komunës Postribë nuk kanë marrë asnjë masë të paktën për të ndaluar hedhjen e plehrave nga banorët e fshatit Mes. Megjithëse kjo urë është një nga veprat më të mëdha të kulturës në Shkodër, ambienti në hyrje të saj nuk është aspak i denjë për një monument të tillë.


Mbeturina urbane të shumta, janë hedhur pikërisht në anë të rrugës, nga ku vizitori hyn për të parë urën nga afër. Veçse mbeturinave, në asnjërin krah të urës nuk ka një tabelë që të tregojë emërtimin e vitin kur është ndërtuar. Jo rrallë herë, mbi urën e vjetër monument kulture sheh njerëz me kafshë të ngarkuara që kalojnë mbi të.

Sipas drejtorit Rajonal të Monumenteve të Kulturës në Shkodër, Ervin Gjini, një muaj më parë është biseduar me drejtuesit e komunës së Postribës, për të vendosur një rrjetë me qëllim që të pengojnë lëvizjen e banorëve dhe hedhjen e mbeturinave, por deri më tani ende nuk është bërë asgjë konkrete. Duke qenë një monument me vlera të mëdha arkitektonike e teknike, kjo urë është një objekt që tërheq vizitorë të shumtë. Është e gjatë 108 metra, e gjerë 3.40 metra dhe me 13 harqe jo simetrike. Për ndërtimin e saj janë përdorur gurë të latuar, ndërsa traseja është bërë me pllaka guri ku çdo një metër ngrihen 5 cm rreshta tërthorë që i japin kurrizit trajtën e shkallarës.

Vlerat e kësaj ure shtohen dhe nga terreni piktoresk pranë saj me shkëmbinj dhe ujin e kulluar të Kirit. Së bashku me kalanë e Rozafës, ato janë monumentet e kulturës më simbolike të Shkodrës të pranishme në telajot e piktorëve, studio fotografike, në punime artistike në bakër, dru, pëlhurë etj.

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]