Rrethi i Peqinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 41°3′V 19°47′L / 41.050°V 19.783°L / 41.050; 19.783 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Peqinit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Elbasanit. Rrethi i Peqinit ka 33,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 191 km² dhe kryeqendër Peqinin.

Ka dy struktura historike që tregojnë lashtësinë e zonës së Peqinit. Së pari është Rruga Egnatia, e cila kalon mes për mes rrethit të Peqinit. Së dyti, është kalaja (Kalaja Klaudiana) që ndodhet në qendër të Peqinit. Peqini ndodhet në luginën e lumit Shkumbin që ka një bazë të gjerë dhe rrjedh nëpër tërë rrethin e Elbasanit dhe derdhet në Detin Adriatik në Divjakë.

KS Shkumbini është klubi futbollit të qytetit të Peqinit, i cili ka përkrahës shumë të apasionuar. KS Shkumbini është një ekip mesatar dhe ka ruajtur gjithmonë vendin e tij në atë që është tani Kategoria Superiore shqiptare pavarësisht nga mungesat financiare. KS Shkumbini është një ekip i vështirë për tu mundur në fushën e tij (Stadiumi Peqin), por rrallë janë ngjitur më lart se në vëndin e dytë në kampionat.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Peqinit përbëhet nga një bashki dhe pesë komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]