Rrethi i Beratit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°24′V 19°34′L / 40.40°V 19.57°L / 40.40; 19.57 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Beratit është një nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjendet në Qarkun e Beratit. Rrethi i Beratit ka 128,000 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2004), një sipërfaqe prej 939 km² dhe kryeqendër Beratin.

Ndarja Administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Beratit përfshin nën administrim 2 bashki dhe 10 komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]