Njësia administrative Roshnik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Roshnik)
Njësia administrative Roshnik
Popullsia
 • Gjithsej3,961

Komuna Roshnik është një komunë në Shqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Roshnikut gjendet në rrethin e Beratit. Komuna Roshnik përfshin 13 fshatra: Bogdan i Poshtëm, Bogdan i Sipërm, Dardhë, Karkanjoz, Kostren i Madh, Kostren i Vogël, Mimias, Perisnk, Qafë Dardhë, Roshnik, Roshnik i Vogël, Vojnik, Rabjak.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)