Njësia administrative Cukalat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Cukalat)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Cukalat
Njësia administrative Cukalat is located in Shqipëria
Njësia administrative Cukalat
Njësia administrative Cukalat
Njësia administrative Cukalat (Shqipëria)
40°43′48″V 19°47′28″L / 40.730°V 19.791°L / 40.730; 19.791Koordinatat: 40°43′48″V 19°47′28″L / 40.730°V 19.791°L / 40.730; 19.791
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Beratit
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 38,55 km²
Popullsia 4.340 banorë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Cukalat është një komunë në Rrethin e BeratitShqipëri.[1]

Komuna Cukalat është një komunë kodrinore malore rreth 35km larg nga qyteti i Beratit dhe përbëhet nga 6 fshatra: Allambrez, Cukalat, Çetë, Donofrosë, Krotinë, Slanicë.Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Fshatrat[redakto | përpunoni burim]


Burimet[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]