Njësia administrative Perondi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Perondi)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi is located in Shqipëria
Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi
Njësia administrative Perondi (Shqipëria)
40°46′44″V 19°55′23″L / 40.7789°V 19.9231°L / 40.7789; 19.9231Koordinatat: 40°46′44″V 19°55′23″L / 40.7789°V 19.9231°L / 40.7789; 19.9231
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Kuçovës
Të dhënat bazë
Popullsia 10000 banorë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Perondi është një komunë në Rrethin e KuçovësShqipëri.[1]

Perondia është komuna më e madhe e rrethit të Kuçovës e lokalizuar në jug-lindje të qytetit. Kjo komunë ka rreth 10.000 banorë dhe është e përbërë nga fshatrat : Perondi, Tapi, Rreth-Tapi, Magjatë, Goraj, Velagosht, Drizë dhe Dikatër. Perondia është fshati më i hershem në trevën e Kuçovës dhe mendohet se është krijuar qysh nga koha e Bizantit. Kisha e saj është e shekullit XI. Thuhet se aty ka pasur edhe një manastir prej shekullit VI.

Tokat e Perondisë janë pjellore, ku drithërat zënë vendin kryesor të prodhimit bujqësor. Po kështu edhe blegtoria është e zhvilluar në këtë komunë.

Nga cilësitë që gëzon ky fshat si dhe nga dëshmitë e të parëve, mendohet se emri i fshatit vjen nga fjala “Perëndi”.

Në këtë vend ka monumente të kulturës të cilat dëshmojnë për hershmërinë e banimit të kësaj zone, si ura e vjetër dhe kisha ortodokse.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forumi i Kuçovës[lidhje e vdekur]