Njësia administrative Lumas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Lumas)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas is located in Shqipëria
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas
Njësia administrative Lumas (Shqipëria)
40°50′00″V 20°00′00″L / 40.833333°V 20°L / 40.833333; 20Koordinatat: 40°50′00″V 20°00′00″L / 40.833333°V 20°L / 40.833333; 20
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku {{{QARKU}}}
Rrethi Bashkia Kuçovë
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 68,55 km²
Popullsia
Dendësia e popullsisë
7030 banorë
102 ban/km²
Faqja zyrtare
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Njësia Administrative Lumas është një Njësi AdministrativeBashkinë KuçovëShqipëri.[1]

Zbulimet e kryera ne vitin 1975 në shpellën e Xhixhilesë, ku janë gjendur enë të ndryshme prej balte, arme të lashtësisë si shpata, helmeta, mburoja dhe vizatime e relieve të ndryshme në faqet e brendëshme të shpellës, tregojnë që komuna ka qënë e banuar që në kohët e lashta.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]