Lumas (Berat)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lumasi
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Beratit
Rrethi: Rrethi i Beratit
Komuna: Komuna Lumas
Targat e automjeteve: BR
Përdorimi i stampës


Lumas (Berat) është një fshat në Rrethin e BeratitShqipëri.

Berat

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumasi ndodhet rreth 15 km nga qyteti i Beratit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati i Lumasit përgjithësisht merret me bujqësi dhe blegtori, por është një qendër ku zhvillimi infrastrukturor është mjaft i madh dhe i dukshëm. Një pjesë e banorëve të fshatit merren me bujqësi ndërsa një pjesë edhe më e madhe shkon në emigrim jashtë vendit. Fshati favorizohet nga zonat fushore të cilat janë edhe nën ujë dhe japin një prodhimtari të bollshme për çdo familje që merret me bujqësi. Përgjithësisht fshati është zhvilluar në sajë të të ardhurave që kanë sjellë emigrantët të cilët kanë investuar në ambientet e tyre private.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]