Rrethi i Kukësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°35′V 20°15′L / 41.58°V 20.25°L / 41.58; 20.25

link={{{të çon}}}

Rrethi i Kukësit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Kukësit. Rrethi i Kukësit ka 45,616 banorë (sipas 2010), një sipërfaqe prej 939 km² dhe qendër administrative Kukësin.

Mt. Gjallica above Kukës

Ndarja administrative[redakto | përpunoni burim]

Rrethi i Kukësit përfshin nën administrimin e vet 1 bashki dhe 14 komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

  • Bicajt,
  • Bushtrica
  • Kolosjani
  • Lusen
  • Shishtaveci
  • Topojani
  • Cernalev
  • Kalimash
  • Oreshk

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]