Njësia administrative Kalis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Kalis)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Kalis
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Kukësit
Rrethi Rrethi i Kukësit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Kalis është komuna më jugore e Qarku të Kukësit.[1] Ajo ndodhet në kufi me Komunën e Bushtricës dhe me Dibrën. Kalisi ka qenë pjesë e Dibrës deri në periudhën komuniste, kur kaloi në komunën e Lumës.

Komuna e Kalisit njihet për perimet, delet, mollët, Lumin e Veleshicës dhe për terrenin e saj malor. Fshatrat kryesore janë Kalisi, Gështenjë-Kalisi etj.

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalisi është një nga bajraqet e krahinës se Lumes. Kalisi është bere i njohur për heroin Mahmut Dac Kalisi.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalisi ndodhet në pjesën me jugore të Qarkut Kukës. Kufizohet në veri me Komunën e Bushtricës dhe në jug me Dibrën me të cilën e ndan Lumi i Veleshices.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalisi si pjese e krahinës së Lumës ka trashëguar të gjithë elementet kulturore të Lumës si veshjet popullore, këngët, mitet dhe legjendat, doket dhe zakonet lumjane.

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kalisit ka nxjerre heroin Mahmut Dac Kalisin.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]