Mahmut Dac Kalisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mahmut Dac Kalisi lindi në vitin 1793 në fshatin Kalis të Kuksit.Ai ishte njëri ndër luftëtarët më të dalluar në luftën kundër pushtuesit osman në Shqipërinë e Veriut gjatë shekullit 19.Pas luftimesh të ashpra me forcat osmane,ata arritën ta kapnin në Sllovë të Peshkopisë në vitin 1870 dhe ia prenë kokën.Koka e tij u çua si trofe në Stamboll.Dëshmor i atdheut.

Kenga e Mahmut Dacit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë këngëtarë si nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova i kanë kënduar trimërive të Mahmut Dacit.Teksti i këngës është:

Krisën topat more n´at o zabal-e thuj o Mahmutit more a s´po del-e

Thuj Mahmutit more ndaq o me dalë se Dovleti ty t´ka falë

Me m´pas falë Dovleti mu me asqer smë kish rrethu-e

Me asqer o me izbashllar jam mbet vetem veq me nji djalë

Vet dytë more vet i tretë Kulla ime more lufton vet

Lufton vet o deri n´aksham kajmekamit t´ia lam nji nam

le t´na nin Mbreti n´Stamboll le t´na nin Krajli n´Miskov

le t´na nin Krajli e krajlica po lufton Mahmut Dac Kalisa

O Haziz o djali jem merr shishëhonen e vraj o me rend

Zgedhmi burrat bang e bang t´iu bojme vorret more n´at saraj