Njësia administrative Kalis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Kalis
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Kukësit
Rrethi Rrethi i Kukësit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Kalis është komuna më jugore e Qarku të Kukësit.[1] Ajo ndodhet në kufi me Komunën e Bushtricës dhe me Dibrën. Kalisi ka qenë pjesë e Dibrës deri në periudhën komuniste, kur kaloi në komunën e Lumës.

Komuna e Kalisit njihet për perimet, delet, mollët, Lumin e Veleshicës dhe për terrenin e saj malor. Fshatrat kryesore janë Kalisi, Gështenjë-Kalisi etj.

Vendbanime[redakto | përpunoni burim]


Historia[redakto | përpunoni burim]

Kalisi është një nga bajraqet e krahinës se Lumes. Kalisi është bere i njohur për heroin Mahmut Dac Kalisi.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Kalisi ndodhet në pjesën me jugore të Qarkut Kukës. Kufizohet në veri me Komunën e Bushtricës dhe në jug me Dibrën me të cilën e ndan Lumi i Veleshices.

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Kalisi si pjese e krahinës së Lumës ka trashëguar të gjithë elementet kulturore të Lumës si veshjet popullore, këngët, mitet dhe legjendat, doket dhe zakonet lumjane.

Personalitete[redakto | përpunoni burim]

Komuna e Kalisit ka nxjerre heroin Mahmut Dac Kalisin.

Burimet[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]