Njësia administrative Shishtavec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Shishtavec)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Shishtavec
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Kukësit
Rrethi Rrethi i Kukësit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Shishtavec është një komunëShqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është komune e krijuar në vitin 1992 ka në përbërjen e saj 7 fshatra si më poshtë Shishtavec, Novosej, Kollovoz, Shtrez, Oreshke, Borje dhe Cernaleve.

Në këtë përbërje janë tre fshatra me përbërje shqiptare dhe 4 të tjera janë pakica kulturore goran.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ka 5800 banore (meshkuj 2700, femra 3100).
  • 65 % e popullsisë janë në moshe nëne 30 vjet.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]