Jump to content

Njësia administrative Shishtavec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njësia administrative Shishtavec

Komuna Shishtavec është një komunëShqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është komune e krijuar në vitin 1992 ka në përbërjen e saj 7 fshatra si më poshtë Shishtavec, Novosej, Kollovoz, Shtrez, Oreshke, Borje dhe Cernaleve.

Në këtë përbërje janë tre fshatra me përbërje shqiptare dhe 4 të tjera janë pakica kulturore goran.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ka 5800 banore (meshkuj 2700, femra 3100).
  • 65 % e popullsisë janë në moshe nëne 30 vjet.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2011. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]