Kollovozi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Kollovozi
Noimage.png
Emri: Kollovoz
Qarku: Kukës
Rethi: Kukës
Komuna: Komuna Shishtavec
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Kollovozi është një fshat në Shqipëri...

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kollovoz gjendet ne veri-lindje te qytetit te Kukesit, pergjate lumit te Lumes, dhe shtrihet ne anen perendimore te Malit te Kollovozit. Kufizohet nga fshatrat Topojan, Shtreze, Novosej, Oreshke dhe Nimce.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kollovozi eshte nje nga fshatrat me te vjeter te krahines se Lumes (sot rrethi i Kukesit) i regjistruar nga kadastrat e Perandorise Osmane qe ne shekullin e 15-te, i cili perbehet nga tre fise te medha: Biba, Nela, Kola dhe nje fis i vogel qe quhet Todori. Me pare kane ekzistuar edhe dy fise te tjera "Berisha" dhe "Boshki". Mendohet qe fisi i sotem "Todori" eshte me i vjetri por gjithesesi nuk ka ndonje deshmi autentike ta vertetoje kete. Fisi me i vjeter eshte fisi Biba pastaj Nela dhe me i riu eshte fisi Kola. Pupullsia aktuale eshte ndoshta jo me shume se 300 banore pasi shumica jane shperngulur pas vitit 1990.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banoret e Kollovozit jane nje popull mjaft krenar qe asnjehere nuk i eshte nenshtruar sundimit te huaj megjithese ka qene ne udhekryq te shume hordhive te huaja. Ata e kane cmuar lirine dhe kane dhene jeten per te. Sa here eshte dhene kushtrimi per lufte ata jane rreshtuar per te mbrojtur trojet e tyre. Kollovozi njihet si nje nga fshatrat me anti-komuniste dhe disidente, jo vetem te krahines se Lumes, por te mbare Shqipërise dhe gjate regjimit komunist ka qene nje nga fshatrat me te persekutuar duke u penalizuar jo pak here me pushkatime, debime, internime dhe burgosje, ku me i vecuari eshte intelektuali i shquar dhe poeti disident Havzi Nela qe cilesohet si i varuri i fundit i rregjimit komunist jo vetem ne Shqipëri, por ne gjithe Europen Lindore, ne gusht te vitit 1988. Po ashtu jane ekzekutuar me pushkatim edhe patriotet nacionaliste; Ilmi Nela, dhe Zaim Nela pak vite pas vendosjes se regjimit komunist ne Shqipëri. Pas vitit 1990 nje numer shume i madh te rinjsh intelektuale kane kryer studimet e larta dhe japin kontribut ne fusha te ndryshme te jetes.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]