Njësia administrative Kolsh (Kukës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Kolsh (Kukës))
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Kolsh (Kukës)
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Kukësit
Rrethi Rrethi i Kukësit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Kolsh shtrihet në pjesën perëndimore të Bashkisë Kukës ku kufizohet përgjatë shtrirjes së Liqenit të Fierzës.[1]

Vendbanime dhe demografia[redakto | përpunoni burim]


Komuna përbëhet nga 3 fshatra: Kolsh, Myç-Mamëz dhe Mamëz me një popullsi gjithsej prej 2340 banorësh, të organizuar në 481 familje si më poshtë:

Nr. Fshati Popullsia Meshkuj Femra Familje
1 Kolsh 856 432 424 193
2 Myç-Mamëz 694 349 345 118
3 Mamëz 790 402 388 170
* Komuna 2340 1183 1157 481

Gjeografi[redakto | përpunoni burim]

Në pjesën jugore kufizohet me komunën Surroj dhe në lindje me atë të Malziut.

Fiset kryesore[redakto | përpunoni burim]

Fiset kryesore te fshatit Kolsh jane: Kurpali, Lleshi, Gjocera, Toda, Dara, Doci, Cika, Visha, Paci etj.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Fshati Kolsh eshte i pasur me burime natyrore, me male, me fusha si dhe me pasuri nentokesore si: hekuri, nikeli, kromi etj. Pjesa kryesore e te ardhurave sigurohet nga bujqesia dhe blegtoria. Te rinjte ne pergjithesi jane te orientuar drejt shkollimit ne Kukes ose Tirane dhe nje pjese punojne ne emigracion per te ndihmuar ekonomikisht familjet.

Burimi i Informacionit[redakto | përpunoni burim]

Strategjia e Zhvillimit (Qarku i Kukësit)

Burimet[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]