Jump to content

Njësia administrative Kolsh (Kukës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njësia administrative Kolsh

Komuna Kolsh shtrihet në pjesën perëndimore të Bashkisë Kukës ku kufizohet përgjatë shtrirjes së Liqenit të Fierzës.[1]

Vendbanime dhe demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Komuna përbëhet nga 3 fshatra: Kolsh, Myç-Mamëz dhe Mamëz me një popullsi gjithsej prej 2340 banorësh, të organizuar në 481 familje si më poshtë:

Nr. Fshati Popullsia Meshkuj Femra Familje
1 Kolsh 856 432 424 193
2 Myç-Mamëz 694 349 345 118
3 Mamëz 790 402 388 170
* Komuna 2340 1183 1157 481

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën jugore kufizohet me komunën Surroj dhe në lindje me atë të Malziut.

Fiset kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fiset kryesore te fshatit Kolsh jane: Kurpali, Lleshi, Gjocera, Toda, Dara, Doci, Cika, Visha, Paci etj.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kolsh eshte i pasur me burime natyrore, me male, me fusha si dhe me pasuri nentokesore si: hekuri, nikeli, kromi etj. Pjesa kryesore e te ardhurave sigurohet nga bujqesia dhe blegtoria. Te rinjte ne pergjithesi jane te orientuar drejt shkollimit ne Kukes ose Tirane dhe nje pjese punojne ne emigracion per te ndihmuar ekonomikisht familjet.

Burimi i Informacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Strategjia e Zhvillimit (Qarku i Kukësit)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]