Kolsh, Kukës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolsh, Kukës
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Kukësit
Komuna: Njësia administrative Kolsh (Kukës)
Targat e automjeteve: KU
Përdorimi i stampës

Kolsh, Kukës është një fshatNjësinë administrative KolshRrethin e KukësitShqipërisë.[1]

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Histori dhe demografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka 193 familje me një popullsi prej 856 banorësh ku 432 janë meshkuj dhe 424 janë femra. Kolshi ka qenë i banuar që mijëra vjet më parë, dhe ka qenë vendbanim i rëndësishëm ilir. Në territorin e Kolshit janë gjetur shumë enë balte, armë e varre ilire.

Në këtë zonë niveli i varfërisë u ul me fillimin e punimeve të autostradës Durrës-Kukës, ku një pjesë e mirë e banorëve u punësuan në këtë projekt dhe një pjesë tjetër ofruan shërbime tregtare ndihmëse. Pas atyre viteve, aktiviteti i vetëm mbeti bujqësia e vogël.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Marrë më 20 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)