Rrethi i Kukësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Kukësit)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°35′V 20°15′L / 41.58°V 20.25°L / 41.58; 20.25 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Kukësit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Kukësit. Rrethi i Kukësit ka 45,616 banorë (sipas 2010), një sipërfaqe prej 939 km² dhe qendër administrative Kukësin.

Mt. Gjallica above Kukës

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Kukësit përfshin nën administrimin e vet 1 bashki dhe 14 komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

  • Bicajt,
  • Bushtrica
  • Kolosjani
  • Lusen
  • Shishtaveci
  • Topojani
  • Cernalev
  • Kalimash
  • Oreshk

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]